ثبت نام از متقاضیان تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری، به زودی آغاز می شود

میانگین امتیار کاربران: / 14
ضعیفعالی 

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از آغاز ثبت نام از متقاضیان تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری حفر شده تا پایان سال 85، در روزهای آینده خبر داد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، مهندس محمد حاج رسولیها این خبر را امروز- چهارشنبه 5 مردادماه- در حاشیه کارگاه آموزشی قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری، اعلام کرد و گفت: صاحبان چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری که چاه آب آنها تا پایان سال 1385 حفر شده است، می توانند برای تعیین تکلیف این چاه ها، از تاریخی که به زودی از طریق رسانه های سراسری و محلی اعلام خواهد شد، با مراجعه به 16 هزار دفتر پیشخوان دولت در نقاط مختلف کشور، با ارائه کارت ملی و سند مالکیت، فرم های احراز هویت را پر کرده و مراحل ثبت نام را تکمیل کنند.

حاج رسولیها در ادامه افزود: برای کاهش مراجعه حضوری متقاضیان تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری، پایگاه اطلاع رسانی ویژه ای طراحی شده تا متقاضیان برای آگاهی از مدارک لازم برای ثبت نام و طرح سئوال های احتمالی، قبل از مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، به این پایگاه اینترنتی مراجعه کنند.

مشاور وزیر نیرو سپس گفت: براساس قانون تعیین تکلیف چاه های آب فاقد پروانه بهره برداری (مصوب 1389 مجلس شورای اسلامی)، ملاک شمول قانون، چاه های فاقد پروانه حفر شده تا پایان سال 1385 است که توسط وزارت نیرو و شرکت های تابعه استانی شناسایی شده باشند که بر این اساس، حدود یکصد و سه هزار حلقه چاه مشمول این قانون شناسایی شدند که باید براساس شروط مندرج در قانون و آیین نامه اجرایی آن، تعیین تکلیف شوند.

وی سپس تصریح کرد: اجرای دقیق و کامل این قانون، ضمن حل مشکلات کشاورزان، یک فرصت برای بخش آب کشور است تا نسبت به ایحاد تعادل بین منابع و مصارف آب زیرزمینی اقدام کند.

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران سپس افزود: موفقیت در پیاده شدن این طرح، مشروط به مشارکت مردم است و قطعا" با توجه به اینکه اطلاعات اولیه اخذ شده در استان ها بعضا" بدون حضور مالکان چاه ها بوده، ممکن است بعضی از اطلاعات کامل نباشد که طی فرایند تکمیل مدارک و ارائه کد رهگیری به هر چاه، مشکلات احتمالی برطرف می شود.

حاج رسولیها در ادامه گفت: شرکت های آب استانی به منظور مراجعه متقاضیان، برنامه زمان بندی ارائه می کنند تا در وقت مردم صرفه جویی شود.

این مقام مسئول سپس افزود: وحدت رویه در اجرای این قانون بسیار مهم است و با تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره برداری لیست شده تا سال 1385، بقیه چاه‌ها با استفاده از قانون توزیع عادلانه آب و حکم وحدت رویه مسدود می شوند.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران در ادامه به کشاورزان توصیه کرد با تشکیل تشکل های آب بران، به شرکت های آب استانی کمک کنند تا از حفر چاه های غیرمجاز جلوگیری شود.
(منبع خبر www.wnn.ir)